Miejsce realizacji Forum Praskiego
Dzielnica Praga Północ ze względu na specyficzną strukturę społeczną i niekorzystną sytuację ekonomiczną wielu mieszkańców ma do rozwiązania szereg problemów społecznych. Wynikają one z wieloletnich zaniedbań urbanistycznych, społecznych, kulturowych oraz uwarunkowań historycznych. Przez wiele lat pomijano potrzeby lokalnej społeczności nie podejmowano działań zmierzających do ich zaspokajania. W efekcie, na tle innych dzielnic Warszawy, Praga Północ w wielu dziedzinach plasuje się na ostatnim miejscu. Dlatego szereg organizacji pozarządowych zdecydowało się zawiązać ścisłą współpracę mięszy sobą i instytucjami publicznymi i niepublicznymi, aby realnie zmienić sytuację w naszej dzielnicy.
Problemy społeczne a Forum Praskie
W Dzielnicy Praga Północ jednym z istotniejszych problemów społecznych są uzależnienia. Przez wiele lat generowały one wiele innych problemów takich jak: dziedziczenie biedy, powielanie przez dzieci negatywnych zachowań rodziców, brak pozytywnych wzorców, brak motywacji do własnego rozwoju, prowadziły do rozbicia rodzin (jest wiele rodzin niepełnych, przede wszystkim, matek samotnie wychowujących dzieci). Około 30 % wszystkich dysfunkcji występujących w dzielnicy bezpośrednio lub pośrednio związanych jest z uzależnieniami. Negatywne skutki w/w dysfunkcji najboleśniej dotykają dzieci, które w domu rodzinnym nie znajdują inspiracji do nauki i własnego rozwoju.
Dlatego też koniecznym stało się utworzenie „systemu pomocy” o szerokim spektrum usług i elastycznym sposobie ich realizacji oraz sprawne i skoordynowane działanie na rzecz tej grupy odbiorców- systemu pomocy, który umożliwia optymalne wykorzystanie: środków kierowanych na pomoc oraz lokalnych zasobów, który daje szansę szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia.
Zaistniała także potrzeba usprawnienia systemu przepływu informacji dotyczących zarówno wskazywania miejsc zagrożonych i grup wymagających pomocy jak i działań planowanych lub realizowanych w dzielnicy przez lokalne podmioty.
Odpowiedzią na zwiększenie efektywności i jakości społecznego oddziaływania (dostosowanego do potrzeb środowiska lokalnego) było utworzenie nieformalnej Koalicji instytucji i organizacji pozarządowych – Praskiego Forum, dla wspólnego działania na Rzecz Dzieci i Młodzieży.
Forum Praskie funkcjonuje od 2004 r. i ( funkcję koordynatora sprawuje Ośrodek Pomocy Społecznej Dz. Praga Północ m.st. Warszaw). Forum tworzą prężnie działające instytucje publiczne i organizacje pozarządowe (w tym świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne), które prowadzą działalność z zakresu m.in.: profilaktyki problemów dzieci i młodzieży, promocji zdrowego stylu życia, pomocy psychologicznej, socjoterapii, terapii, rozwiązywania problemów wiążących się ze stosowaniem substancji psychoaktywnych, edukacji, animacji kulturalnej i sportowej, organizacji czasu wolnego, doradztwa zawodowego, bezpieczeństwa.
Podstawowe cele, Forum to:
Zasady funkcjonowania Forum
Spotkania członków Forum odbywają się najczęściej raz w miesiącu (z roczną przerwą od 10 lat) . Ważną zasadą Forum jest otwarty i niesformalizowany charakter spotkań. Kolejną zasadą funkcjonowania Forum jest dobrowolny udział. Członek Forum może: - uczestniczyć: we wszystkich organizowanych spotkaniach bądź tylko wtedy, gdy chce przedstawić swój pomysł czy realizowany program i szuka wsparcia.
Dzięki temu, że Forum nie jest sformalizowaną instytucją, członkostwo i uczestnictwo we wspólnie realizowanych projektach nie narusza swobód czy możliwości prowadzenia i promowania własnych działań partnerów. Uczestnictwo w działaniach realizowanych wspólnie nie promuje ani jednostek ani poszczególnych podmiotów- promuje Forum.
Cykliczne spotkania lokalnych realizatorów działań na rzecz rodzin, dzieci i młodzieży, służą: zarówno polepszeniu jakości form oddziaływania pedagogicznego, profilaktycznego i społecznego jak i wymianie informacji oraz realizowaniu wielokierunkowej pomocy kierowanej do w/w grupy odbiorców.
Jedną z niezaprzeczalnych zalet Praskiego Forum jest to, iż tworzą je organizacje i instytucje prowadzące zróżnicowaną działalność.
Dotychczasowe osiągnięcia Forum Praskiego to: organizacja lokalnych festynów, organizacja i udział w szkoleniach problemowych, konferencjach, realizacja projektów partnerskich.
To także również stałe monitorowanie potrzeb dzieci i młodzieży oraz szukanie możliwości ich zaspokajania. I to, co w działaniach Forum bardzo istotne: dobry i szybki przepływ informacji i aktywizacja społeczności lokalnej.
Wszelkie prawa zastrzeżone, treść oraz koncepcja działań mogą być wykorzystywane wyłącznie za pisemną zgodą organizacji w zakresie ich autorskich programów.